Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2011

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : ΚΕΡΑΥΝΟΣ....ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Φώτο : ΑΕ Περιβόλας

Ολοκληρώθηκε σήμερα η 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας. ''Τεράστιο'' διπλό π'ετυχε η Ζήρια μέσα στο ''Κάνιστρας'' επί του Άρη, ο οποίος γνώρισε την 3η του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια. Στο ντέρμπυ των Προσφυγικών μεταξύ του Ολυμπιακού και της ΑΕ Περιβόλας,  οι γηπεδούχοι πήραν πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 και έδειξαν ότι και φέτος η Α1 Κατηγορία θα είναι ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα που τα φαβορί θα πρέπει να ''ματώνουν'' για να κερδίσουν. Να σημειώσουμε ότι η ΑΕ Περιβόλας έχει πολλά παράπονα για την διαιτησία του Ρηγόπουλου και διαμαρτύρεται για ένα πέναλντυ που δεν δόθηκε στο 85'. Δεν ήταν όμως μόνο η ΑΕ Περιβόλας που έπεσε θύμα έκπληξης. Το πρωτοπόρο μέχρι σήμερα Λιμνοχώρι ηττήθηκε στο Αίγιο από τον Αιγιέα/Άρη με 2-1 και έδωσε την ευκαιρία στον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου μετά την νίκη του με 2-1 επί της Αναγέννησης Ψαθοπύργου, να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας. ''Μεγάλο'' παιχνίδι έγινε στα Ζαρουχλείκα με τους Πετεινούς να προηγούνται 3-0 στο 70' αλλά τον Πείρο να καταφέρνει να ισοφαρίζει σε 3-3. Οι ''μικροί'' της Θύελλας Αιγίου κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη στο Ρίο επί του Πανιώνιου/Αχιλλέα, ενώ ισόπαλοι αναδείχθησαν Κεραυνός Μιτόπολης και Ίκαρος Πετρωτού. Τέλος, ο Φαραικός κέρδισε στο Σταυροδρόμι τον Ίκαρο Λακκόπετρας. Αναλυτικά είχαμε :

Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2011, Γήπεδο ΕΠΣΑ ''Προσφυγικών'', Ώρα 16.00
Ολυμπιακός Πατρών-ΑΕ Περιβόλας 2-1
(59'Λιβαθηνόπουλος, 82' Τσιχλιάς / 80' Παπουτσής)
Αποβολή : 80' Έξαρχος
Διαιτητής : Ρηγόπουλος

Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2011, Γήπεδο Ροδιάς, Ώρα 16.00
Αιγιέας/Άρης-Λιμνοχώρι 2-1
(65' Βάκρινος, 70' Λάππας / 50' Δημητρόπουλος)

Ρεπορτάζ :
''Τέλος'' από ταινία επιστημονικής φαντασίας είχαμε στο γήπεδο του Αγίου Βασιλείου, με τον Κεραυνό να πετυχαίνει μια πολύ μεγάλη ανατροπή και να κερδίζει το παιχνίδι με δύο τέρματα του Μητρόπουλου στις καθυστερήσεις του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, η Αναγέννηση προηγήθηκε στο 43' με τον Χίνκου αλλά ο Κεραυνός κατάφερε να γυρίσει στις καθυστερήσεις το παιχνίδι. Ο διαιτητής Κονιδάρης κράτησε 7 λεπτά καθυστέρηση, κάτι για το οποίο διαμαρτύρεται η πλευρά των φιλοξενουμένων. Πάντως για μια ακόμη φορά υπάρχουν σοβαρά παράπονα για την διαιτησία και από τις δύο πλευρές, άλλο ένα δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά με τους ''άρχοντες'' του αγώνα στα φετινά πρωταθλήματα.