Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2012

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ.....ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ

Σκόρερ : 20, 75' Πανταζής, 44' Τσαμτσούρης / 10' αυτ. Ασπροποταμίτης

Με το αριστερό μπήκε στο πρωτάθλημα ο Απόλλων Εγλυκάδας, ο οποίος σε ένα ωραίο παιχνίδι που έγινε στο ''Φ. Αραβαντινός'', γνώρισε την ήττα από την Θύελλα με 3-1.
Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πιέζε σε αρκετές φάσεις την εστία των γηπεδούχων και σε μια από αυτές και έπειτα από λάθος των αμυντικών της Θύελλας, κατάφερε με αυτογκόλ του Ασπροποταμίτη να προηγηθεί με 0-1. Πιο συγκεκριμένα, ο Χριστόπουλος σέντραρε από αριστερά και ο Ασπροποταμίτης στην προσπάθεια του να γυρίσει στον Τσιριμόκο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.
Η Θύελλα ανέβασε απόδοση και άρχισε να χάνει καλές ευκαιρίες. Αρχικά σε φάουλ του Σπυρόπουλου και απέκρουση του Αγοράκη σε κόρνερ και στην συνέχεια σε προβολή του Πανταζή, όπου και πάλι απέκρουσε ο πορτιέρο του Απόλλωνα. Δεν τα κατάφερε όμως στο 20' όταν στον κεραυνό που εξαπέλυσε έξω από την περιοχή ο Πανταζής, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και η Θύελλα ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Τσαμτσούρης με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σπυρόπουλου, έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-1
Στο β' μέρος, οι γηπεδούχοι έχασαν καλές ευκαιρίες στα πρώτα 15' λεπτά, με τον Απόλλωνα να ισορροπεί και να ψάχνει την ισοφάριση. Τελικά αυτό δεν έγινε ποτέ και ήρθε και πάλι ο Πανταζής σε αντεπίθεση να γράψει με τετ α τετ το 3-1 και να καθαρίσει το ματς.
Ο Απόλλων είχε μια καλή ευκαιρία με τον Κοσμά να μειώσει, αλλά το σούτ του έφυγε λίγο άουτ.
Καλύτεροι από την Θύελλα ήταν οι Πανταζής, Γκοτσόπουλος και Βλασόπουλος, ενώ από τον Απόλλωνα που στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο ξεχώρισαν οι Χριστόπουλος, Ντινόπουλος και Γιαννόπουλος

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ : Tσιριμόκος, Ηλιόπουλος, Χριστόπουλος, Τσαμτσουρής, Σπυρόπουλος, Λαμπρόπουλος (75΄ Μπράτης), Βλασόπουλος (85΄ Λαζανάς), Ασπροποταμίτης (75΄ Πανίτσας), Πανταζής, Οικονόμου, Γκοτσόπουλος
AΠΟΛΛΩΝ ΕΓΛΥΚΑΔΑΣ : Αγοράκης, Σπαθής, Παπαστεργίου, Γιαννόπουλος, Ντινόπουλος, Βανάκας (75΄ Κατεργάρης), Κουραχάνης, Ανδριακόπουλος, Χριστόπουλος (80΄ Θούας), Μαντάς (75΄ Κοσμάς), Ραμόπουλος