Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2011

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΤΡΑΙ.....ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ....

Απόλλων Εγλυκάδας και ΑΟ Πάτραι διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην έναρξη του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας. Δύο ομάδες οι οποίες συναντήθηκαν αντίπαλες και την περίοδο 2009-2010 για το πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας. Από τότε έχουν αλλάξει πολλά στα ρόστερ και των δύο ομάδων και ειδικότερα του ΑΟ Πάτραι. Ας θυμηθούμε τι είχε γίνει στις μεταξύ τους αναμετρήσεις πρίν δύο χρόνια :
Στο παιχνίδι του α' γύρου στο Ντα Λούζ, η ομάδα του Απόλλωνα είχε κερδίσει τους ''πράσινους'' με 0-1, με ένα τέρμα του Παναγιώτη Χριστόπουλου στο 30'.
Στον επαναληπτικό της Εγλυκάδας, το Πάτραι πήρε την δική του ρεβάνς, ανατρέποντας μάλιστα στα τελευταία 30 λεπτά το εις βάρος του 2-0 σε 2-3. Οι Εγλυκαδιώτες ήχαν προηγηθεί με δύο τέρματα του Χριστόπουλου, το πρώτο με πέναλντυ στο 50' και το δεύτερο στο 58'. Το Πάτραι όμως έχοντας ένα καταπληκτικό ημίωρο, κατάφερε με τέρματα των Τζίφα (67'), Κούντα (80') και Παπουτσή (88' πεν) να γυρίσει το ματς και να πάρει αυτό μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Οι συνθέσεις των ομάδων σε εκείνο το παιχνίδι ήταν οι εξής :
ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΓΛΥΚΑΔΑΣ: Αγοράκης, Κ. Αβραμόπουλος, Α. Νικολόπουλος, Σ. Κυριτόπουλος, Ι. Αβραμόπουλος, Ανδριακόπουλος, Χρονάς, Φωτάκιας, Χριστόπουλος, Σουγλέρης (61' Μανίκας), Ν. Κυριτόπουλος
ΑΟ ΠΑΤΡΑΙ 2008: Βούλγαρης, Κατσένος (78' Ξυπολιάς), Ζαφείρας, Φραγκουλάκης (63' Γκούντας), Γιαννόπουλος, Ζέρης, Παπαγεωργακόπουλος, Σιόλος, Παπουτσής, Βαρκιτζόγλου (81' Φωτόπουλος), Τζίφας

Αυτό το Σάββατο, οι δύο ομάδες συγκρούονται και πάλι με γηπεδούχο τον Απόλλων Εγλυκάδας. Οι πράσινοι έχουν την εμπειρία και την ποιότητα που τους θέτει μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης. Οι Εγλυκαδιώτες έχουν την δίψα του νεοφώτιστου και είναι ικανοί για όλα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτές οι αναμετρήσεις έχουν προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις στο πρόσφατο παρελθόν...