Δ' ΕΘΝΙΚΗ : ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

Φώτο : Αστέρας Μαχαιράδου

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 31ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Πάμισος - Εράνη Φιλιατρών: 0 - 0

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι Πάμισος και Εράνη αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε γενικές γραμμές, όμως δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία της Εράνης. Πάντως, ο Πάμισος μετά αυτή την ισοπαλία μπήκε για τα καλά σε περιπέτειες. Στο τέλος του αγώνα αποβλήθηκαν τρεις ποδοσφαιριστές. Δύο του Πάμισου (Ηλιόπουλος και Αντωνίου) κι ένας της Εράνης (Βασιλόπουλος). Και οι τρεις με δεύτερη κίτρινη, ώστε να εκτίσουν μόνο μία αγωνιστική.

Καλαμάτα - Αχαϊκή:  2 - 2

Σπουδαίο ματς στην Καλαμάτα, όπου η πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Αχαϊκή 2-2. Στο 42΄ οι φιλοξενούμενοι με τον Ιωάννου Κ. πήραν προβάδισμα στο σκορ (0-1), για να ισοφαρίσει ο Σισμανίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 58΄ (1-1), σε ανατροπή του Αγγελόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα στο 66΄ με τον Ιωάννου και πάλι σκόρερ (1-2), για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 στο 88΄ με τον Κωνσταντινόπουλο. Στο 90΄+2΄  αποβλήθηκε ο Αγγελόπουλος της Καλαμάτας με απ' ευθείας κόκκινη και ο Ιωάννου Ν. της Αχαϊκής με δεύτερη κίτρινη

Σπάρτη - Διαγόρας Βραχνεΐκων:  2 - 2

Αν και προηγήθηκε 2-0 ο Διαγόρας δεν κατάφερε να πάρει τους βαθμούς της νίκης στο ματς με τη Σπάρτη εκτός έδρας. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι έχουν φριχτά παράπονα από τη διαιτησία του Μαλούχου από την Αργολίδα. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Αθανασίου ο οποίος υπέστη βαριά κάκωση στην κνήμη και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όμως αποχώρησε κανονικά με την αποστολή μετά τις εξετάσεις. Στο 25΄ ο Ζέλιος εκτελεί κόρνερ και ο Πλεμμένοςκατά λάθος στέλνει τη  μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1), για να έρθει ο Μικελάτος στο 30΄και να σημειώσει το 0-2. Στο 35΄ ο Δημητρακόπουλος μείωσε σε 1-2 μετά από κόρνερ του Πλεμμένου, ενώ στο 54΄ ο Πλεμμένος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Στη φάση αυτή του πέναλτι που έγινε στο 47΄ τραυματίστηκε ο Αθανασίου σοβαρά, με αποτέλεσμα  να καθυστερήσει η εκτέλεση. Στο 60΄ ο Σαραμαντάς του Διαγόρα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Εθνικός Σαγεΐκων - Μεσσηνιακός:  7 - 0

Καταιγιστικός ο Εθνικός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Μεσσηνιακό τον οποίο κέρδισε με 7-0. Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και για τις δύο ομάδες. Στο 15΄ ο Φίλιππας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σημείωσε το 1-0, για να έρθει ο Μπαλαλάς με δύο προσωπικά γκολ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 3-0 (44΄ και 47΄). Στο 50΄ ήταν η σειρά του Ανδριέλλου να σκοράρει και να κάνει το 4-0, ενώ από εκεί και πέρα οι Τζίφας (75΄), Κυριακόπουλος (83΄) και Φράγκος (87΄) έδωσαν στο σκορ την τελική του μορφή.

Αστέρας Αμαλιάδας - Αχιλλέας Καμαρών:  8 - 0

Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης ο Αστέρας στον Αχιλλέα τον οποίο κέρδισε με 7-0. Δύο γκολ σημείωσε ο Γκέρτσος, δύο ο Παρασκευόπουλος Ι. κι από ένα οι Γκρίλλας, Δαβουρλής, Ζώντοςκαι Παπαθεοδώρου.  Ο Αχιλλέας έμεινε με δέκα παίκτες στο 1ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο τερματοφύλακάς του στο πέναλτι, με το οποίο άνοιξε το σκορ.

Ζαβλάνι - Ατρόμητος Λάππα:  0 - 3

Χθες η αυλαία... της 31ης αγωνιστικής άνοιξε με την αναμέτρηση Ζαβλάνι - Ατρόμητος Λάππα 0-3.  Στο 50’ ο Αντωνόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ατρόμητος σημείωσε ακόμη δύο γκολ με τους Πασπαλιάρη στο 81’ και τον Λιβάνη στο 87’, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Κυπαρισσία-Αστέρας Μαχαιράδου 1-2

Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με ψυχή κατάφεραν έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα να προηγηθούν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια να διαχειριστούν... το υπέρ τους σκορ σε όλο το δεύτερο μέρος. Ο Πάστρας στο 22΄ και ο Πήλικας στο 44΄ ήταν οι σκόρερ για τη νησιώτικη ομάδα.
Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκαν ψηλά και πίεσαν ασφυκτικά την άμυνα του Αστέρα, όμως δε δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Η πίεση των γηπεδούχων ήταν "νευρική" και χωρίς καθαρό... μυαλό.
Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο σκορ με τον Γεωργόπουλο στο 78΄.

Τριταιικός - ΑΟ Κροκεών:  3 - 0 (α.α)