Δ' ΕΘΝΙΚΗ : ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΓΟΡΑ ΒΡΑΧΝΕΙΚΩΝ

Φώτο : Ολυμπιακός Κεφαλλονιάς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Διαγόρας Βραχνεϊκων – Εθνικός Σαγεϊκων 3 - 0
Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων συνέχισε την εκπληκτική πορεία του με τον Αντρέα Ζήκο στον πάγκο και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία. Σήμερα νίκησε 3-0 τον Εθνικό Σαγεΐκων έχοντας εύκολο, σχετικά, απόγευμα. Στο 15΄ ο Μικελάτος σημείωσε το 1-0, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κωστής ο οποίος με δύο δικά του γκολ (20΄ και 80΄ με πέναλτι) διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι το πέναλτι του 80ου λεπτού κέρδισε ο 14χρονος Γεωργίου. Στο 84΄ ο Κωστής είχε και δοκάρι.
Μεσσηνιακός – Τριταιϊκός 1 - 5
Ο Τριταιικός επικράτησε του Μεσσηνιακού εκτός έδρας με 5-1. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Γραμματικόπουλος (38΄ και 86΄) και Μπαζάρογλου (46΄ και 50΄) και ένα ο Βουρλούμης (23΄). Το γκολ της... τιμής για το Μεσσηνιακό σημείωσε στο 80΄ ο Γεωργουδιάς. Στο 55΄ ο Βουρλούμης για τους φιλοξενούμενους είχε δοκάρι.
Αχαϊκή – Ζαβλάνι 4 - 3
Συναρπαστικό ματς έγινε στην Κάτω Αχαγιά όπου η γηπεδούχος ομάδα πήρε τους βαθμούς της νίκης επικρατώντας 4-3 του Ζαβλανίου. Ένα Ζαβλάνι που πήγε στο γήπεδο με μόλις 11 άτομα στην αποστολή εκ των οποίων οι δύο τερματοφύλακες. Μάλιστα ο ένας (ο Παπαδόπουλος) έπαιξε μέσα για να συμπληρωθεί η εντεκάδα.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Τάκο (0-1), για να ισοφαρίσει ο Σπυρόπουλος στο 24΄ σε 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 36΄με τον Ιωάννου Κ., ενώ ο Νιφόρας στο 55΄ σημείωσε το 3-1 για την Αχαϊκή. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 75΄ μείωσαν με τον Ιωάννου Δ. σε 3-2 και ισοφάρισαν στο 77΄ με αυτογκόλ του Μπεκίρη (3-3). Η Αχαϊκή πήρε τη νίκη στο 85΄ με σουτ του Δαμίγου
Ατρόμητος Λάππα – Κυπαρισσία 3 - 2
Το ίδιο συναρπαστικό με το προηγούμενο ματς ήταν και αυτό του Λάππα, όπου ο Ατρόμητος επικράτησε 3-2 της Κυπαρισσίας. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 12΄ με πλασέ του Αγγελόπουλου Λεωνίδα (1-0), όμως στο 30΄ ο Παναγόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 48΄ με τον Κυριτόπουλο (2-1), όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου (2-2) με τον Παναγόπουλο (με εύστοχο χτύπημα πέναλτι). Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Αγγελόπουλος με κεφαλιά στο 90ο λεπτό. Οι νικητές είχαν τρία δοκάρια. Συγκεκριμένα στο 5΄ με Πασπαλιάρη, στο 37΄ με το Μπούρδο και στο 58΄ με τον Αντωνόπουλο.
Αστέρας Αμαλιάδας – Πάμισος 4 - 0
Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα ο Αστέρας Αμαλιάδας απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι διαθέτει εξαιρετική ομάδα, επικρατώντας 4-0 του Πάμισου ο οποίος καιγόταν... για τουλάχιστον ένα βαθμό. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από την αρχή και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Απλά στο δεύτερο μέρος ο Πάμισος ξεκίνησε δυνατά και πίεσε ψηλά ώστε να μειώσει στο σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως το τρίτο γκολ των γηπεδούχων σε μια αντεπίθεση "τελείωσε" το ματς.
Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό ο Θεοδωρακόπουλος με πλασέ από πλάγια θέση μετά από πάσα του Γκέρτσου (1-0), για να διπλασιάσει ο Γκέρτσος (από πάσα του Θεοδωρακόπουλου αυτή τη φορά) στο 53΄ με πλασέ (2-0). Στο 76΄ ο Δαβουρλής έκανε τη σέντρα και ο συνήθης... ύποπτος Γκέρτσος με κεφαλιά σημείωσε το 3-0 για τον Αστέρα, ενώ στο 85΄ διαμορφώθηκε το τελικό 4-0 με σουτ του Παρασκευόπουλου Ι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πάμισος από το 40΄ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απ' ευθείας κόκκινη του Κούτρη για χτύπημα πάνω στο Γουβαλάρη.
Αρκετά καλή ήταν η διαιτησία του Στυλιάρα (Ζυγούρης - Ασημάκης) από την Αιτ/νία. Υπάρχει μόνο μία φάση στην οποία ελέγχεται και συγκεκριμένη αυτή του 56ου λεπτού όταν ο Παρασκευόπουλος με το Μπεγέτη κοντραρίστηκαν στην περιοχή και ο Μπεγέτης έπεσε στο έδαφος.
Εράνη Φιλιατρών – Σπάρτη 2 - 0
Η Εράνη δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Σπάρτης και να βάλει γερά... θεμέλια για παραμονή στην κατηγορία. Τα γκολ των νικητών σημείωσε ο Κόλιας στο 15΄ και το 28΄.
Ολυμπιακός Κεφαλονιάς – Καλαμάτα 0 - 0
Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση του Αργοστολίου. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά.
Κροκεές - Αστέρας Μαχαιράδου 0 - 3 (α.α)